Kontakt do kierownika

Zespół Pieśni i Tańca „Igloopolanie”
Kinga Jurek
[email protected]
tel. 146809360

Dane placówki

Miejski Ośrodek Kultury w Dębicy

ul. Sportowa 28,
39-200 Dębica

[email protected]
Telefon: 14 680 93 60

O zespole

W lutym 2019 roku Zespół Pieśni i Tańca „Igloopolanie” obchodził Jubileusz 40-lecia pracy artystycznej. 

„Igloopolanie” są ważną i wyrazistą  wizytówką  kulturalną  Dębicy i Podkarpacia.

Zespół kultywuje i promuje polski folklor a w szczególności ludowe tradycje naszego regionu tak na  rodzimych jak i  międzynarodowych scenach; zbierając laury i ciesząc się ogromnym uznaniem publiczności. 

Przez lata działalności przewinęło się przez Zespół  kilka pokoleń tancerzy i muzyków. Dzisiaj wielu młodych adeptów „Małych Igloopolan” to córki i synowie byłych tancerzy reprezentacji.

„Iglopoolanie” swoją artystyczną przygodę rozpoczęli w  1978 roku przy prężnie działającym Kombinacie Rolno-Przemysłowym „Igloopol”. Niekwestionowanym Ojcem Zespołu był Pan Edward Brzostowski;  człowiek – instytucja. 

Zmiany  systemowe sprawiły, że od 1995 roku do chwili obecnej Zespół działa w strukturach Miejskiego Ośrodka  Kultury w Dębicy.

W ponad 40-letniej działalności  wielokrotnie zmieniał się skład  osobowy, a także kształt programowy. Od 1991 roku za formę artystyczną odpowiada jego kierownik artystyczny Romuald Kalinowski. 

W swoim  repertuarze „Igloopolanie” mają  pieśni i tańce narodowe oraz  różnych regionów kraju, które składają się na barwne widowiska urzekające dynamiką tańców, pięknymi strojami, młodością i naturalnym wdziękiem.

W zespole tańczy, śpiewa i gra blisko 160 osób- dzieci, młodzieży i dorosłych; swoją artystyczną  pasję  realizują w Domu Kultury „Mors”, który jest po kapitalnym remoncie i daje tym młodym artystom fantastyczne warunki do rozwoju.

Wysokie umiejętności  artystyczne zespołu podkreślają piękne stroje ludowe wykonane przez profesjonalne pracownie w zgodzie z autentycznymi  wzorami i barwami. Garderoba Zespołu jest jedną z najbogatszych na Podkarpaciu. Znajdziemy w niej m.in : szlacheckie kontusze, stroje krakowskie, łowickie, rzeszowskie, krośnieńskie, wielkopolskie, cieszyńskie, lubelskie, opoczyńskie, śląskie, sądeckie, górali żywieckich oraz kostiumy z okresu Księstwa Warszawskiego.

Barwna, roztańczona, rozśpiewana i uśmiechnięta grupa dziewcząt i chłopców występowała w wielu miastach w kraju i poza jego granicami zawsze zdobywając uznanie publiczności i jurorów. Dowodem tego są liczne dyplomy, puchary, nagrody i wyróżnienia. Kilkakrotnie koncertowali we Francji, Belgii, Turcji, Słowacji, Holandii. Występował też na Korsyce, Sardynii, Ukrainie, Węgrzech, we Włoszech, Rosji, Niemczech, Austrii, Szwecji, Bułgarii, Albanii, Estonii, Serbii oraz Czechach.

”Igloopolanie” brali także udział w wystawianych widowiskach takich jak np.„Wesele Boryny”, włączali się także w znaczące projekty artystyczne Dębickiego Towarzystwa Muzyczno – Śpiewaczego; wystąpili  w  przedstawieniach operowych m.in. w „Strasznym Dworze” i „Halce” Stanisława Moniuszki, „Cudzie mniemanym czyli Krakowiakach i Góralach” Wojciecha Bogusławskiego i Jana Stefaniego, oraz „Cyruliku sewilskim” Gioacchina Rossiniego.

Celem zespołu jest przede wszystkim upowszechnianie polskiego dorobku kultury narodowej ,w szczególności ludowej a tym samym  wychowanie młodego pokolenia w szacunku do własnego kraju i narodu poprzez rozwijanie w młodym pokoleniu  wrażliwości patriotycznej i kulturowej.
Zespół jest członkiem C.I.O.F.F. – Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej. Polska Sekcja tej Rady wielokrotnie przyznawała Zespołowi certyfikat upoważniający go do   reprezentowania  Polski na scenach krajowych i zagranicznych.

Główne osiągnięcia Zespołu

  • Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym w Bonheiden (Belgia)-1995 r.
  • Grand Prix na XIII Międzynarodowych Spotkaniach Folklorystycznych w Żywcu – 2002 r.
  • Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym w Puurs, Bonheiden (Belgia)- 2002 r.
  • Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu w Nesseber (Bułgaria)- 2006 r.
  • Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym w Strzegomiu- 2006r.
  • Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym w Bonheiden (Belgia)- 2010 r. 
  • Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym w Bonheiden (Belgia)- 2013 r.
  • I miejsce na Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny w Montguyon (Francja)- 1981 r.
  • I miejsce na Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny w Montguyon (Francja) – 1983 r.
  • I miejsce na Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny w Bursie (Turcja)- 1986 r.
  • I miejsce na II Ogólnopolski Festiwal Zespołów Tanecznych “O Laur Rzecha” w Rzeszowie –2002r., 2004r., 2007r., 2008r.
  • I miejsce na IXII Mikołajkowe Spotkania Taneczne w Krośnie -2005 r.

Grupy dziecięce i młodzieżowe

  • I miejsce na Podkarpackim Przeglądzie Dziecięcych i Młodzieżowych Zespołów Tanecznych „ZŁOTY GRYF” (Dębica)-2011 r., 2012r.,2017r.
  • I miejsce w Wojewódzkim Przeglądzie Dziecięcych i Młodzieżowych  Zespołów Tańca Ludowego „GARNIEC”(Łańcut)- 2015 r.
  • I miejsce w Wojewódzkim Przeglądzie Form Tanecznych „PIERWSZE KROKI” (Głogów Małopolski) -2015r.
  • I miejsce podczas Przeglądu Zespołów Tanecznych „PASIKONIK”(Mielec)-2016r.

Inne

  • Nagroda Zarządu Województwa Podkarpackiego,
  • Nagroda Tarnowskiej Fundacji Kultury „USKRZYDLONY” za indywidualny wkład w  dzieło rozwoju  regionu tarnowskiego i małopolskiego,
  • Odznaki “Zasłużony dla Kultury Polskiej” przyznane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego,
  • „Żagiel Kultury”- za szczególe osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury.

Galeria

Wideogaleria