Joanna Kozubowska

39-124 Iwierzyce
woj. podkarpackie

strona internetowa: http://gokwiercany.pl

Zespół Pieśni i Tańca „Wiercany” swoją działalność rozpoczął  w 2000 r. przy Gminnym Ośrodku Kultury w Iwierzycach z siedzibą Wiercanach, gdzie spotyka się i ćwiczy do chwili obecnej. Jest on zespołem amatorskim. Od początku swej działalności zespołem opiekuje się choreograf Joanna Kozubowska, a stroną muzyczną obecnie zajmuje się  Dariusz Worek. Początkowo zespół liczył 33 osoby. Warto wspomnieć, że w jego skład wchodziły rodzenstwa dwu- i trzyosobowe, tworząc rodzinną atmosferę. Obecnie ZPiT „Wiercany” tworzą trzy grupy taneczne – grupa najmłodsza licząca 20 osób, grupa średnia licząca 26 osób, oraz reprezentacyjna licząca 16 osób.

Na zajęciach uczą się elementów tańca, jak również doskonalą warsztat śpiewu ludowego. Motywacją działalności zespołu jest potrzeba wyjścia z domu, spotkania się i stworzenia czegoś wspólnie.

Posiada on w repertuarze polskie tańce narodowe: polonez oraz krakowiak i tańce regionalne: rzeszowskie, śląskie, lubelskie, przeworskie, łowickie, tańce Starej Warszawy, a także pieśni ludowe i przyśpiewki.

Młodzież z Zespołu Pieśni i Tańca reprezentuje województwo podkarpackie, powiat ropczycko-sędziszowski i gminę Iwierzyce na wielu przeglądach, konkursach i festiwalach, prowadząc bardzo ożywioną działalność artystyczną.

Zespół uświetnia również takie imprezy jak: „Dzień Kobiet”, „Dzień Seniora”, „Spotkania Opłatkowe”, „Wieczór Kolęd” i „Dożynki Gminne”. Zespół wielokrotnie prezentował wieniec dożynkowy.

W lutym 2016 r. przez Telewizję Polską O/ Rzeszów zostały nagrane tańce przeworskie w repertuaru Zespołu z towarzyszeniem Kapeli Ludowej. Nagranie to można obejrzeń na strone TVP Rzeszów.

Obok udziału w koncertach  i występach członkowie zespołu wyjeżdżają na warsztaty taneczne, podczas których doskonalą swoje umiejętności łącząc przyjemne z pożytecznym.

W 2020 roku zespół obchodził 20 – lecie swojej działalności.

Najważniejsze osiągnięcia:

• Na II Ogólnopolskim Przeglądzie Par Tanecznych „Międzynarodowy Pokaz Tradycji Tanecznych” w Świlczy w dniach 27-28.10.2007 r. członkowie zespołu Karolina Mędrygał i Ireneusz Golesz zdobyli II miejsce w kategorii par tanecznych
  • Na Podkarpackim Jarmarku Ludowym „Roztańczony Chorzelów” w 2010 r. zespół zdobył III nagrodę,w 2012 r. – II nagrodę, w 2016 r. – I nagrodę, w 2018 – I nagrodę, w 2019 – II nagrodę
  • Podczas Jubileuszu 10 – lecia Zespołu Pieśni i Tańca „Wiercany” w dniu 24.10.2010 r. zespół otrzymał od  Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dyplom „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.
  • Na VI Wojewódzkim Przeglądzie Dziecięcych i Młodzieżowych Form Tanecznych „Pierwsze Kroki” w Głogowie Młp. w dniu 18.04.2012 r. zespól zdobył III miejsce
  • Na VI Regionalnym Przeglądzie Zespołów Tańca Ludowego w Gaci w dniu 3.06.2012 r. zespół zdobył wyróżnienie.
  • Podczas Jubileuszu 15 – lecia Zespołu Pieśni i Tańca „Wiercany” w dniu 11.10.2015 r. zespół otrzymał od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.
  • Nagroda Zarządu Województwa Podkarpackiego w dziedzinie twórczości artystycznej upowszechniania i ochrony kultury w dniu 28.06.2016 r.
  • Na XII Wojewódzkim Przeglądzie tanecznym „Roztańczona Wiosna” w Głogowie Młp. w dniu 16.06.2018 r. Zespół zdobył I nagrodę w kategorii wiekowej 18+ Zespołów Ludowych