Kontakt do kierownika

Agnieszka Inglot
tel: 723-773-078

Dane placówki

Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji w Czarnej
37-125 Czarna
e-mail: [email protected]
tel.: 0-17 226 23 23
strona internetowa: www.gok-czarna.pl

O zespole

            Zespół Wolanie powstał we wrześniu 2003 roku z połączenia kapeli ludowej zorganizowanej rok wcześniej z inicjatywy Romana Stysia przy współpracy z Czesławem Lisem i zespołu śpiewaczego biorącego udział w korowodzie wieńcowym na dożynkach Gminy Czarna w Krzemienicy w dniu 11 września 2003 r.

            Zespół nosi stroje uszyte na wzór stroju łańcuckiego lecz nieco uboższe dekoracyjnie, ponieważ Wola Mała należała do biedniejszych wsi w regionie. Kobiecy strój składa się z białej bluzki, jednokolorowej spódnicy (czerwone, zielone, szafirowe), gorsetu czarnego z czerwoną lamówką sznurowanego czerwoną wstążką, zapaski ozdobionej koronką z wzorem „richelie”, czarnych butów, czerwonych korali.

Strój męski składa się z białej koszuli z szerokimi rękawami, jasnych beżowych spodni do kolan (podobnych do lnianych), długiego czarnego gorsetu wełnianego z dwurzędowymi guzikami, czarnych butów z cholewami, kapelusza.

Wzory strojów Wolan można podziwiać w Muzeum Etnograficznym w Rzeszowie.

Zespół bierze udział w przeglądach,  biesiadach i festiwalach a także uświetnia swoimi występami lokalne wydarzenia.

            W 2019 roku obchodził 15 lecie istnienia. Z tej okazji, przy współpracy z GOKiR Czarna wydał swoją trzecią płytę pt. „Szumiała leszczyna”. Znajduje się na niej piętnaście najnowszych utworów. Słowa piosenki, która rozpoczyna płytę „Ty Łańcucka okolico” napisali członkowie zespołu.

            Do zespołu należą osoby w różnym wieku, często są to małżeństwa. Starsze pokolenia przekazują tradycje śpiewacze młodszym. Członkowie zespołu spędzają razem czas wolny, wspólnie się bawią, opowiadają, śpiewają, rozwijają swoje zainteresowania.

Galeria

Wideogaleria