Project Description

W dniach 18-21 listopada br. na jednej ze ścian Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury powstał mural z wizerunkiem Katarzyny Sobczyk patronki naszego ośrodka. Autorami muralu są Rafał Roskowiński i Katarzyna Sykut z R&R Studio Kreatywne. Rafał Roskowiński jest polskim artystom, doktorem sztuk  pięknych, malarzem muralistą, założycielem Gdańskiej Szkoły Muralu jest jednym z pionierów streetartu w Polsce . Współpracę z artystami ośrodek kultury nawiązał dzięki pomocy fundacji Urban Forms z Łodzi, która od lat popularyzuje malarstwo muralowe w Polsce.

Mural powstał z okazji 10. Rocznicy śmierci wokalistki, oraz  10-lecie festiwalu piosenek Katarzyny Sobczyk „O złotą różę małego księcia”. Dyrektor Ośrodka Kultury – Zakia Cieślicka-Majka – koordynator i pomysłodawczyni projektu podkreśl, że nasz mural w trudnym czasie będzie dodawać optymizmu, tak jak twórczość upamiętnianej artystki i ożywi przestrzeń naszego zabytkowego miasteczka. Powstanie muralu wzbudziło również bardzo duże zainteresowanie mediów oraz prasy od naszej lokalnej TVP 3, GC Nowiny, Rzeszów News, Kurier Rzeszowski itd. po ogólnopolskie portale m.in. Onet, Interia, TVP 1. Mamy nadzieję, że wizerunek Katarzyny Sobczyk w centrum naszego miasteczka będzie nie tylko przypominał mieszkańcom sławną piosenkarkę lecz również będzie napawał optymizmem i wiarą, że w przyszłym roku spotkamy się podczas X Jubileuszowego Festiwalu Piosenek Katarzyny Sobczyk i po raz kolejny usłyszymy jej najpiękniejsze utwory.

Składamy serdeczne podziękowania dla Burmistrza Tyczyna oraz zastępcy Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Delegatura w Rzeszowie za akceptację i wsparcie pomysłu realizacji muralu.

Dorota Błońska