Project Description

9.06 br. odbyła się XX Jubileuszowa Podkarpacka Parada Orkiestr Dętych, w której wzięło udział 6 orkiestr dętych oraz 4 zespoły mażoretek. Parada rozpoczęła się przemarszem orkiestr z tyczyńskiego rynku do parku, gdzie orkiestry odegrały wspólnie utwór „Czterdzieści lat minęło”, który z okazji jubileuszu przerobiono na „Dwadzieścia lat minęło”. W roli solistki wystąpiła Małgorzata Grzesik
z Orkiestry Dętej z Rakszawy. W tym roku orkiestry zaprezentowały utwory współczesnej muzyki rozrywkowej oraz utwory S. Moniuszki z okazji Roku Moniuszkowskiego. Po prezentacjach wszystkich orkiestr Jury w składzie: Józef Nawojski (muzyk, kapelmistrz – Pierwszy Trębacz Filharmonii, ekspert MEN ds. instrumentów dętych blaszanych), Beata Adamczyk (muzyk, pedagog, dyrygent Chóru Sancta Catarina z Tyczyna), Zofia Matys (wieloletnia dyrektor M-GOK w Tyczynie, inicjatorka wielu imprez, m.in. Podkarpackiej Parady Orkiestr Dętych), ks. Marian Czenczek (proboszcz tyczyńskiej parafii) wyłoniło zwycięzców. Nagrodę Grand Prix zdobyła Orkiestra Dęta „Zgoda” z Rakszawy. Równorzędne I miejsca zdobyły: Orkiestra Dęta GOK z Błażowej i Orkiestra Dęta OSP w Dynowie. II miejsce ex aequo przyznano Dziewczęcej Orkiestrze Dętej z Rzeszowa i Orkiestrze Dętej z Żołyni, a III miejsce zajęła Gminna Orkiestra Dęta z Głogowa Młp. Wśród zespołów mażoretkowych I miejsce przyznano Zespołowi taneczno-marszowemu Mażoretki z Niebylca – grupie starszej i średniej, a II – Zespołowi Mażoretek Altro oraz Zespołowi Mażoretek Mini Altro z Głogowa Młp. Na zakończenie orkiestry zagrały wspólnie utwór „Orkiestry dęte”. Oprócz orkiestr na tyczyńskiej scenie zaprezentowała się młodzież i dzieci z Podkarpackiej Szkoły Ju-Jitsu Karate, której instruktorem jest Wiesław Kisiel. Na scenie wystąpili również: Zespół Tańca Ludowego „Młodzi Tyczyniacy” (instruktor Paulina Paszek- Kruczyńska) oraz grupa Zumby prowadzona przez akademię Tańca Miczałowscy – obydwa zespoły działają przy MGOK w Tyczynie.
Gwiazdą tegorocznych Dni Tyczyna był wokalista Kamil Bednarek i grupa 5 Element. Występ zespołu przyciągnął do tyczyńskiego parku rzeszę fanów. Po bardzo udanym koncercie do muzyków ustawiały się kolejki fanów po autografy i wspólne zdjęcia. Po koncercie goście wydarzenia mogli uczestniczyć w pokazie Teatru Ognia przygotowanym przez Fundację Figaro. Dni Tyczyna zakończyła dyskoteka z DJ-em Dudim. Wszystkim mieszkańcom serdecznie dziękujemy za liczny udział w imprezach zorganizowanych w ramach Dni Tyczyna 2019.
Tekst: Dorota Drozd,